Ventspils, hlavní dopravní uzel Lotyšska – den 24.

Po nějaké době jsme opět vyrazili na větší výlet, tentokrát však dál, než kdykoliv dřív. Vyrazili jsme si totiž do téměř 200 km vzdáleného Ventspils, který se nachází na západu země u moře a je jedním z hlavních dopravních uzlů Pobaltí a hlavním uzlem Lotyšska.


Výlet na celý den


Pokud se vydáte na cestu do vzdáleného Ventspils, počítejte s tím, že si na tento výlet musíte vyhradit alespoň celý den. Jen cestování autobusem nám totiž zabralo půl dne, když jedna cesta trvá něco málo přes 3 hodiny. Cesta tam i zpět potom vyjde na něco okolo €15.

Nedaleko autobusového nádraží ve Ventspils je informační centrum pro turisty, což bylo první místo, kam jsme zamířili. Zde jsme dostali mapy a průvodce po Ventspils, které se nám pak velmi hodili.

V centru nám také dali speciální mapku s pozicemi všech krav ve Ventspils. Počkat, cože?


Ventspilské krávy

Největší atrakcí ve Ventspils jsou nepochybně jeho krávy. Po celém městě najdete 24 různých kravích skulptur, které se velmi různí. My jsme třeba našli krávu v brnění policejní pořádkové jednotky, dále rozpůlenou krávu, která uprostřed těla měla květináč a pak také největší krávu u pobřeží po cestě k majáku.

V roce 2002 totiž ve Ventspils proběhla CowParade, která původně vznikla ve švýcarském Curychu a proslavila se především v americkém Chicagu. V roce 2012 pak ve Ventspils slavili desetileté výročí od CowParade a právě v tomto roce vznikla většina skulptur krav, které ve Ventspils nyní jsou. Obyvatelé se pak rozhodli si krávy ponechat. Od té doby se do tohoto města jezdí na “lov krav” 😊.


Moře jako na dlani

Ventspils je hlavní lotyšský námořní uzel. Východní země, zejména pak Rusko, do Lotyšska vozí své zboží vlaky a náklaďáky a přes ventspilský přístav je pak po moři přepravují dále do Evropy a také do světa.

Sestřih videí a fotek z výletu do Ventspils 😊

Poblíž pláže je pak také rozhledna, ze které je výhled na celý Ventspils a také jsme odsud viděli moře jako na dlani. Perfektní místo pro panoramata 😊.


Mám hlad!

Vyfoukaní od moře a i trošku zmrzlí jsme pak zamířili do centra města. Ventspils je industriální město, je známé především pro svůj přístav. Takže kromě krav ve městě moc zajímavostí nenajdete. I tak ale mají hezkou městskou halu a také kostel.

Protože nám však při brouzdání po pláži a tříhodinové cestě autobusem vyhládlo, snažili jsme se najíst nějaké místo, kde bychom se mohli v klidu najíst. A našli jsme malou kafejnici (lotyšská kafejnīca je malá restaurace, kde si můžete dát kávu i se najíst) ve městě, která se jmenovala Rātsgalds. Byla tam velmi milá obsluha, dobré ceny, výborné jídlo a také dobré pivo 😊.


Tři další hodiny v autobuse

Den se chýlil ke konci a tak jsme šli zpět na autobusové nádraží a vyrazili zpět do Rigy. Návštěvu Ventspils doporučuji, je určitě zajímavé vidět krásnou pláž, obrovské tankery na moři, no a také lovit krávy po městě 😊. Příště se sejdeme u článku o tom, jak probíhala praxe na dalším klinickém pracovišti zde v Lotyšsku. Uz redzēšanos! 🇱🇻


Galerie (33)

Pověz o tom ostatním

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *