Před odletem na stáž

Co musí člověk všechno zařídit, oběhat, nakoupit, vyplnit, odeslat, přijmout a tak dál a tak dál, k tomu, aby mohl konečně v klidu odjet do zahraničí na stáž a mohl se po hlavě vrhnout do pracovního kolotoče? Málo toho rozhodně není! Připoutejte se, prosím, odlétáme! 😊

Dlouho jsem plánoval odjet na stáž do Lotyšska. Odrazoval mě pouze jeden fakt – stáž se koná v letní semestru třetího ročníku a nebyl bych schopen se pořádně připravit na státnice, což znamená, že za cenu neocenitelných zkušeností bych musel prodlužovat své studium. Tehdy jsem ještě netušil, jak mi osud odcestování na stáž usnadní. Na konci října roku 2018 jsem se dozvěděl, že ač neprávem, budu nucen své studium na ZSF JU o rok prodloužit. V tu chvíli jsem si řekl, že všechno zlé je pro něco dobré, neváhal jsem ani chvilku a den na to jsem do kanceláře pro zahraniční vztahy odeslal svou přihlášku na výběrové řízení pro stáž v Lotyšsku.


Výběrové řízení

Výběrové řízení si představte jako základy budovy. Budovou je v tomto případě vaše příprava na odcestování do zahraničí na stáž. Pokud nebudou základy dostatečně pevné, celá budova se sesype jako domeček z karet a vaše šance na vyjetí je rázem tu a tam.

Rozhodně se vyplatí nepodcenit přípravu na konkurz. Zjistěte si nějaké informace o zemi kam chcete vycestovat, najděte si jaký tam používají jazyk, jakou mají měnu, jaké je hlavní město atd. Vhod také může přijít, když požádáte někoho z rodiny nebo třeba kamaráda, aby vám zahrál koordinátora praxe a vyzkoušejte si pohovor “nanečisto”.

Potřebné dokumenty

Před tím, než vůbec na takové výběrové řízení půjdete, budete muset fakultnímu koordinátorovi poslat spolu s přihláškou také svůj životopis a motivační dopis. Samozřejmě v jazyce, který v zahraničí budete používat. Napravo můžete vidět motivační dopis, který jsem posílal s přihláškou naší koordinátorce já. Třeba poslouží jako menší inspirace pro ten váš 😊

Pro sepsání vašeho “sívíčka” určitě doporučuji šablonu Europass. Je to jednoduché a jenom vyplňujete potřebná políčka. Program obsahuje i nápovědu a příklady různých frází, takže sepsat životopis i motivační dopis je opravdu hračka. CV si můžete vytvořit zde a v levé části stránky je menu, kde si po dopsání životopisu přepnete na cover letter. Po dopsání obojího stačí pouze kliknout na Export vpravo a CV i motivační dopis si jednoduše uložíte v jednom souboru do počítače.


Papírování

Úspěšně vás vybrali na zahraniční stáž, tak co vás teď čeká? Čirá byrokracie…
Před odjezdem do zahraničí vás čeká hodně papírování, hodně podepisování, hodně obíhání lékařů. Pro všechny Erasmus studenty je společných několik dokumentů a pak jsou formuláře individuální, které budou chtít ze zahraniční instituce.


Learning Agreement for Traineeships (LAT)

Tento dokument je společný pro všechny Erasmus studenty vyjíždějící na zahraniční pracovní stáž. Jde o třístrannou smlouvu mezi studentem, domácí institucí a zahraniční institucí. V mém případě se o většinu vyplňování LAT starala koordinátorka praxe, já si musel vyplnit pouze hlavičku. Jediné o co se budete muset postarat na konci stáže, je část After the Mobility, kterou musíte vyplnit a donést k potvrzení koordinátorovi zahraniční instituce.

Účastnická smlouva

Jakmile je LAT podepsaný všemi třemi stranami, může se spolu s vyplněnou účastnickou smlouvou odeslat na rektorát do kanceláře pro zahraniční vztahy, kde si vše potřebné připraví a za pár dní dojdete smlouvu podepsat. Pro studenty je tato smlouva považována za nejdůležitější, protože po jejím podepsání jsou vám na účet připsány peníze ze stipendia.

Potvrzení o zdravotním stavu pacienta

Jedná se o klasický výpis ze zdravotní dokumentace. Stačí se objednat ke svému praktikovi a nechat ho dokument vyplnit.

Potřebné doklady a pojištění

Spolu s LAT budete muset koordinátorovi odeslat naskenovaný cestovní pas a kartičku pojištěnce (EHIC). Mezi pojistky, které musíte mít uzavřené před odcestováním patří samozřejmě cestovní pojištění. To nabízí fakulta výhodně od smluvní pojišťovny v několika tarifech. V mém případě mám pojistku na 93 dní za 1.860,- Kč. Druhé pojištění, které musíte dokládat při odesílání účastnické smlouvy na rektorát, je pojištění odpovědnosti. Stejně jako v České republice budete pracovat ve zdravotnickém zařízení a je proto nutné mít “pojistku na blbost” kdybyste něco omylem rozbili 😊

Health Certificate
RTG hudníku je součástí nutného vyšetření

Tady už se dostávám ke specifickým dokumentům požadovaných ze strany zahraniční instituce. V mém případě po mně z Lotyšska chtěli Health Certificate, což byla taková náročnejší obdoba zdravotního potvrzení. Kromě výpisu ze zdravotní dokumentace po mně požadovali klinické vyšetření, tuberkulinový test, test na MRSA, rentgen srdce+plíce, HBV test, odběry krve a moči a psychologické vyšetření. Prostě takové celodenní kolečko v nemocnici.

Accommodation booking

Jde o jednoduchou žádost o ubytování na koleji v Rize. Žádost je naštěstí v angličtině 😊


Co zbývá zařídit

Určitě se hodí udělat si před samotným odjezdem nějaký seznam v připomínkách nebo podobně, abyste na nic nezapomněli, protože do ČR už se vám určitě potom vracet chtít nebude 😃

Doprava

Až vám přijde podepsaný LAT od zahraničního koordinátora s potvrzeným datem stáže, je na čase začít si shánět lístky na autobus nebo letenky. Záleží na vkusu a finančních možnostech, podle kterých si vyberete, jak chcete cestovat. Do Rigy jezdí jak autobus, tak létají letadla.

Autobusem

Přímý autobus do Rigy na Autoosta odjíždí z ÚAN Florenc v Praze z nástupiště 17. Dopravcem je firma Ecolines a cena za zpáteční jízdenku se pohybuje okolo €95, což je v přepočtu přibližně 2.500,- Kč. Někoho ale, stejně jako mě, může odradit doba cesty, která je v průměru dlouhých 22 hodin.

Letadlem

Časově méně náročná ale i komfortnější je cesta letadlem. Do Rigy na Lidosta létají z Prahy přímé lety od airBaltic nebo lety s přestupem ve Varšavě s LOT Polish Airlines. Já si zvolil LOT, protože cena za zpáteční letenku s 23 kg bagáží byla nižší než u airBaltic za zpáteční letenku bez bagáže. Důvodem bylo také to, že airBaltic používá na spoj Praha-Riga vrtulová letadla a ty já zrovna v lásce nemám 😃

Za zpáteční letenku včetně zavazadla do 23 kg od LOT jsem platil €210, což je v přepočtu přibližně 5.500,- Kč. Z Prahy do Varšavy se letí 1 hodinu a 15 minut. Na letišti ve Varšavě poté čekáte 2,5 hodiny na další let – to se dá využít k najezení a prozkoumání letiště. Druhým letadlem z Varšavy do Rigy se letí také 1 hodinu a 15 minut.

Níže najdete mapku, na které je vyznačeno letiště Lidosta v Rize spolu s autobusovým nádražím Autoosta. Třetím bodem je fakulta a kolej Rīgas Medicīnas koledža. Můžete tak porovnat jak je fakulta od těchto dopravních uzlů daleko. To by pro někoho mohl být také faktor ovlivňující volbu dopravy.

MHD z Autoosta jezdí přímo, pokud pojedete z letiště, budete muset přestupovat
Bankovní účet

Sice všichni máme bežný účet u své banky, ale většina z nás ho má v českých korunách. V tuto chvíli se však určitě vyplatí zřídit si účet v měně, kterou budete v dané zemi používat. V mém případě jsou to eura. Na tento účet vám po podepsání účastnické smlouvy přijde také stipendium.

Pro založení účtu v cizí měně mohu doporučit dvě aplikace, se kterými mám naprosto skvělou zkušenost a nemohu si je vynachválit. Teď se pokusím krátce vysvětlit, jak tyto aplikace fungují.

Revolut

První aplikace se jmenuje Revolut a jedná se o finanční společnost poskytující bankovní služby. Jde vlastně o “virtuální” banku, u které si můžete otevřít svůj účet. Slovo “virtuální” je v uvozovkách, protože banka samozřejmě virtuální není a má své skutečné fyzické sídlo v Canary Wharf v Londýně. Jen ho nemusíte ani jednou za život navšívit, abyste mohli jejich služby plně využívat.

Jak tedy Revolut funguje? Během chvilky si na jejich stránkách či v jejich aplikaci vytvoříte svůj uživatelský účet, ke kterému obdržíte klasickou debetní kartu. V aplikaci si pak můžete během chvilky vytvořit jeden či několik bankovních účtů v jedné z více než 150 světových měn, které tato banka nabízí. Čím je Revolut tak skvělý? Používá mezibankovní kurzy pro převody měn. Ve své české bance své peníze převedete za nevýhodný kurz a k tomu ještě zaplatíte poplatek, u Revolut ale své peníze převedete za nejlepší možný kurz a k tomu bez jakéhokoliv poplatku. Já Revolut používám takto:

  • Mám v něm dva bankovní účty – jeden v CZK a druhý v EUR
  • Peníze, které mi chodí na můj běžný domácí účet během vteřiny odešlu na svůj CZK Revolut účet za pomocí “platby” platební kartou (bez poplatků)
  • České koruny, které mám nyní na CZK Revolut účtu vyměním za nejlepší možný kurz za eura na svůj EUR Revolut účet
  • Nyní mohu platit v eurech a vím přesně, kolik eur mi ještě zbývá a kdykoliv si je mohu přidat výměnou za české koruny
  • Peníze za platby se vám automaticky strhnou z toho účtu, v jehož měně byla platba provedena, platby v eurech se tedy budou strhávat z EUR účtu, platby v amerických dolarech z USD účtu atd.
  • Pokud platítě v měně jejíž účet nemáte otevřen, peníze se vám samy strhnou z vašeho výchozího (CZK) účtu za aktuální kurz

Revolut je zdarma a nabízí spoustu dalších skvělých funkcí, jako jsou nákup kryptoměn, spoření z každé provedené platby do tzv. Vaultu atd. Všechny funkce a výhody Revolut účtu si můžete přečíst na jejich webových stránkách Revolut.com.

Revolut a Curve, dvě karty, které se vám v zahraničí budou víc než hodit
Curve

Druhou aplikací je Curve. Jedná se také o londýnskou aplikaci a také k ní patří debetní karta. Ovšem Curve není žádná banka, kde si můžete otevřít bankovní účet. Poslouží vám, pokud stejně jako já máte příliš mnoho platebních karet a nechce se vám je všechny s sebou tahat. Princip je naprosto jednoduchý. Všechny své platební karty si uložíte do svého Curve účtu a platíte pouze jednou, Curve, kartou. Pak jen v mobilu přepínáte mezi aktivními kartami a tím si vyberete z které karty/účtu chcete platbu strhnout.

Stejně jako Revolut je aplikace perfektně zabezpečena a i tato služba je zcela zdarma (pokud si nebudete chtít nechat vyrobit Premium kartu, to už něco stojí 😊). Více informací najdete na webových stránkách Curve.app. Pokud při vytváření účtu použijete kód GDPLZ89E, dostanete navíc na svou kartu jako dárek 5 britských liber, které můžete libovolně využít.

Jak jsem již zmínil, obě aplikace jsou zcela zdarma. Pro jistotu, aby vám karty přišly včas, vám však doporučím vytvořit si Revolut i Curve účet nejpozdějí 1 až 2 měsíce před odletem na stáž, protože obě společnosti musejí kartu nejdříve vytvořit a poté vám jí poslat z Anglie poštou 😊

Záležitosti na fakultě

Před odletem je potřeba splnit všechny resty na fakultě, abyste mohli odjet s čistým štítem. Je potřeba dokončit všechny zkoušky a zápočty, odevzdat všechny práce a především se zapsat do dalšího semestru. Zápis se dá vyřídit dvěma způsoby. Buď se domluvíte se svou studijní referentkou a uděláte si zápis dřív, ještě než odletíte a nebo se domluvíte s někým ze svých kolegů, odevzdáte mu svůj index a požádáte ho, aby ho na studijní oddělení donesl spolu s tím svým.

Před začátkem nového semestru je také určitě potřeba upozornit své vyučující na to, že ve škole nebudete. Fakulta nijak vyučujícím neoznamuje fakt, že ten a ten student odjel na stáž a nebude tak přítomen, tím pádem o tom vyučující vědět nebude, pokud mu to neoznámíte a bude si myslet, že na školu prostě jen kašlete.

Na nic nezapomenout!

Určitě si několikrát zkontrolujte, že máte opravdu všechno zabalené a na nic jste nezapomněli. Zkontrolujte si, jestli s sebou máte svou kompletní pracovní uniformu a veškeré potřebné pomůcky. Také si několikrát “projeďte”, že máte všechny dokumenty vyplněné a řádně odevzdané či zabalené s sebou.

Nezapomeňte, že pokud letíte na 3 měsíce a víc, mezi dobou vašeho příletu a odletu se dost pravděpodobně změní roční období a s ním i počasí, tak si s sebou nezapomeňte zabalit jak něco do zimy, tak do tepla.

Do kufru si přibalte i něco, čím se zabavíte, protože večery na koleji mohou být dlouhé, když zrovna někam nejdete, a tak knížka nebo filmy určitě přijdou vhod. Já si třeba kromě počítače zabalil také čtečku knih a Nintendo 😃

Tak snad je tam všechno 😊

Připravit, start!

Všechno zařízeno, všechno připraveno, teď už nezbývá než se jen těšit na odcestování vstříc novým zážitkům a zkušenostem!

Pověz o tom ostatním

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *